معرفی ارز مونرو ( Monero - XMR ) به همراه نمودار قیمتی

  اطلاعات :

 • مطلب شماره 76 از سایت بازار های مالی با هادی
 • این مطلب در تاریخ پنجشنبه 12 خرداد 1401 ارسال شده است
 • ناشر این مطلب هادی الهامی می باشد
 • تا کنون 367 بار از این مطلب بازدید شده است
 • اشتراک گذاری این مطلب در : تلگرام  , واتس آپ

توضیحات :

بلاک چین مونرو یکی از پرحاشیه ترین و جنجالی ترین رمزارز های موجود در عرصه بلاکچین است. این رمز ارز بدلیل ویژگی هایی که دارد همواره مورد توجه و استقبال بوده است بطوریکه همواره یکی از 20 رمزارز برتر جهان رده بندی می شود. به همین خاطر لازم دیدیم در قالب یک مقاله جامع به معرفی مونرو و سازوکار آن بپردازیم.

با ما در ادامه این مطلب همراه باشید

رمز ارز مونرو در سال ۲۰۱۴ در قالب یک بلاکچین متن باز شروع به کار کرد. می توان گفت اساس تکنولوژی بلاکچین این است که یک دفتر کل عمومی وجود دارد که تمام تراکنش های انجام شده روی آن ثبت شده و برای کاربران شبکه قابل مشاهده است. ولی بلاک چین مونرو با اندیشیدن تمهیداتی بگونه ای طراحی شده است که تراکنش های آن غیرقابل پیگیری و شناسایی باشند. بعبارت دیگر تمرکز اصلی مونرو بر روی حفظ حریم خصوصی کاربران و ایجاد فرصت برابر برای تمام افراد برای اجرای برنامه هایشان است.

شایان ذکر است که رمزارز مخصوص بلاکچین مونرو XMR نام دارد.

تاریخچه مونرو

در سال ۲۰۱۴ گروهی از فعالان حوزه بلاک چین با کمک یکدیگر پروژه ی مونرو (Monero) را ایجاد کردند. کدهای پروژه مونرو بر اساس کدهای پروژه کریپتونوت (CryptoNote) و بایت کوین (Bytecoin) نوشته شده است. کریپتون ت در سال ۲۰۱۲  توسط فردی با نام مستعار نیکولاس ون سیبرهیگن Nicolas van Saberhagen))  معرفی شد. یکسال بعد او با بهبود دادن ویژگی های مختلف کریپتونوت وایت پیپر جدیدی به نام کریپتونوت 0.2 منتشر نمود، این نسخه دارای ویژگی های کاربردی و مثبتی بود که از آنها در ساختار مونرو نیز استفاده شده است.

بایت کوین اولین رمزارزی بود که از پروتکل مخفی کردن حریم خصوصی کریپتونوت استفاده کرد. ولی با مشخص شدن این موضوع که تیم توسعه‌ دهنده ارزدیجیتال بایت کوین ۸۰% از کل توکن های این پروژه را از قبل برای خود استخراج کرده‌اند، توسط کاربران پس زده شد. سپس گروهی از کاربران به رهبری ریکاردو اسپاگنی نسخه جدیدی از بایت کوین را طراحی نمودند که هیچ یک از توکن هایش استخراج نشده بود و اعضای توسعه دهنده این ارزدیجیتالی هیچ سهمی برای خود در نظر نگرفته بودند. به این ترتیب تمام اعضای بلاکچین مونرو با یکدیگر برابر هستند و بسته به میزان کار خود می توانند رمز ارز مونرو بیشتری داشته باشند.

آیا هویت بنیان گذاران مونرو فاش شده است؟

تیم توسعه دهنده رمز ارز مونرو در ابتدا شامل ۷ نفر بود. ۵ نفر از این افراد ترجیح دادند هویت خود را مخفی نگه دارند. فقط دو نفر به نام‌های ریکاردو اسپاگنی (Riccardo Spagni) وDavid Latapie  هویت خود را فاش کرده اند.

با لپ تاپ شخصیتان مونرو استخراج کنید!

استخراج مونرو فرصتی که همه می تواند از آن بهره ببرند

هنگام طراحی ارز دیجیتال مونرو بنیانگذاران این ارز توجه ویژه ای به برابری در بین تمام افراد جامعه داشته‌اند. بهمین دلیل تیم سازنده مونرو در هنگام عرضه اولیه هیچ سهمی برای خود در نظر نگرفتند و تمام رمزارز های موجود را بر روی شبکه و قابل استخراج قرار داده اند. فرایند استخراج رمز ارز مونرو بسیارآسان است. به این ترتیب که افراد حتی با پیوستن به استخرهای استخراج و شروع به استخراج مونرو پاداش دریافت می کنند. البته ناگفته نماند که برای استخراج مونرو به دستگاه های سخت افزاری خاصی نیاز ندارید و به راحتی می توانید به استخراج مونرو با لپ تاپ شخصیتان بپردازید. . شایان ذکر است که استخراج یک سکه مونرو تقریبا فقط ۲ دقیقه طول می کشد.

مقیاس پذیری رمز ارز مونرو چگونه است؟

یکی از اصلی ترین ایرادات بلاک چین ها محدودیت مقیاس پذیری آنهاست و دلیل این مشکل این است که اندازه بلاک ها همواره ثابت و غیرقابل تغییر هستند. اما بلاکچین مونرو به گونه ای طراحی شده است که با افزایش تعداد تراکنش ها اندازه بلاک نیز بزرگتر می شود.

آیا سرمایه گذاری بر روی رمز ارز مونرو کار عاقلانه ای است؟ براساس آمار از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ قیمت مونرو ۱۳۷% افزایش یافته است. در ضمن مونرو بدلیل ویژگی‌هایی که دارد یکی از رمز ارز های محبوب در بین کاربران است. از سوی دیگر برای استخراج این رمز نیاز به هیچ سخت افزار خاص و گرانبهایی ندارید و می توانید با استفاده از رایانه شخصی خود به استخراج ارز دیجیتال مونرو بپردازید. این ویژگی ها باعث می شود که استخراج و حتی خرید رمز ارز مونرو توجیه اقتصادی بالایی داشته باشد.

مونرو چگونه از شناسایی کاربران خود جلوگیری می کند؟

در بلاک چین مونرو تمام اطلاعات مربوط با تراکنش مانند: هویت فرستنده و گیرنده تراکنش و همچنین مقدار ارز منتقل شده به شکل موثری مخفی می شود و فقط شناسه تراکنش در دفتر بلاکچین قابل مشاهده است. گروه سازندگان مونرو برای حفظ حریم خصوصی کاربران و مخفی کردن هویت آن ها از امضاهای حلقه ای و آدرس های مخفی استفاده کرده اند. 

در انجام تراکنش ها با روش امضای حلقه ای مقدار تراکنش نیز مخفی می ماند. به دلیل عملکرد خوبی که این شیوه در مخفی کردن هویت فرستنده و گیرنده و مبلغ تراکنش داشت از سال ۲۰۱۷ استفاده از این شیوه در تمام تراکنش های شبکه مونرو الزامی شد.

انواع آدرس ها در بلاکچین مونرو

بلاک چین مونرو از 4 نوع آدرس مختلف پشتیبانی می کند. کاربران این شبکه می توانند با توجه به نوع تراکنشی که می‌خواهند انجام دهند هر نوع آدرسی را که مایلند ایجاد کنند.

 1. آدرس استاندارد: در ابتدای شروع بکار بلاکچین مونرو فقط آدرس استاندارد در دسترس بود. اما از سال ۲۰۱۹ آدرس های جایگزینی به لیست اضافه شدند ولی هنوز هم تعدادی از کاربران از آدرس های استاندارد برای دریافت پاداش استخراج استفاده می کنند.
 2. آدرس های ادغام سازی شده: این آدرس ها در واقع آدرس اصلی مونرو به علاوه یک کد پرداخت هستند و معمولاً توسط صرافی ها مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا به دلیل ناشناس بودن تراکنش ها در شبکه مونرو صرافی ها راهی برای فهمیدن اینکه تراکنش توسط چه کسی انجام شده است ندارند. پس از کاربران خود می خواهند تا در هنگام انجام تراکنش کد پرداخت را هم در آدرس تراکنش وارد کنند تا مشخص شود چه کسی تراکنش را انجام داده است.
 3. آدرس های مخفی: آدرس های مخفی یکبار مصرف هستند. در این حالت مبلغ مورد نظر مستقیما از یک آدرس به آدرس دیگر واریز نمی شود. سازوکار آدرس های مخفی به این شکل است که فرستنده به صورت تصادفی و یکبار مصرف آدرس مضاعفی ایجاد می کند. سپس رمز ارز مورد نظر به آن آدرس واریز می کند. پس از آن گیرنده می تواند با استفاده از کلید خرج عمومی که در اختیار دارد ارز دیجیتال مورد نظر را برداشت کند. به این ترتیب به دلیل وجود آدرس واسطه پی بردن به ارتباط بین آدرس کیف پول گیرنده و فرستنده غیر ممکن می شود.

امضای حلقه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

در بلاکچین مونرو برای انجام هر تراکنشی فرستنده و گیرنده به همراه ده میکسین یک حلقه را تشکیل می دهند. 

میکسین چیست؟  میکسین ها در واقع سایه تراکنشهای قدیمی هستند که پیش از این بر روی بلاک چین تراکنش انجام داده اند. با اضافه شدن میکسین ها به حلقه تراکنش شناسایی اینکه کدام یک از افراد گیرنده و کدام یک فرستنده است کاملاً غیرممکن می شود.

چرا هر 2 سال یک هارد فورک بر روی بلاک چین مونرو رخ می دهد؟

بنیانگذاران مونرو معتقد بودند که همه افراد جامعه باید برای بدست آوردن XMR شانس یکسانی داشته باشند. به همین دلیل سیستمی بر روی مونرو طراحی نمودند که به صورت برنامه ریزی شده هر دو سال یک فورک سخت ( هارد فورک) انجام شود. طی هر هارد فورک نواقص بلاکچین مونرو برطرف و امنیت آن افزایش میابد. در نتیجه هر فورک الگوریتم استخراج نیز تغییر می کند، به این ترتیب اگر ماینرهایی منطبق با ساختار مونرو تولید شده باشند با انجام این پروژه فورک بدون استفاده می شوند. در نتیجه از استخراج مونرو تمرکززدایی می شود و همه فرصت برابری برای بدست آوردن پاداش استخراج مونرو خواهند داشت.

مزایای بلاکچین مونرو 

 • بلاک چین مونرو حریم خصوصی کاربران را به طور کامل حفظ می کند و کاملا غیرقابل ردگیری می باشد.
 • هر فردی می تواند به استخراج مونرو با لپ تاپ خود بپردازد و استخراج این رمزارز در انحصار ماینرها نیست.
 • برای حفظ ارزش XMR روند صدور رمز ارزهای جدید بسیار آهسته و کند انجام می شود. براساس اطلاعات تخمین زده می شود حدود 117 سال زمان لازم است تا مقدار XMR های موجود به دو برابر مقداری که در عرضه اولیه صادر شده بود، برسد. 
 • بلاکچین مونرو بصورت پویا طراحی شده است. به این معنا که میزان اندازه بلاکها هیچ محدودیتی ندارد و با افزایش تعداد تراکنش ها اندازه بلاک ها هم بزرگتر می شود.
 • شبکه مونرو به کاربران خود اجازه می دهد تا تصویر حساب خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، بدون اینکه که توکن های درون حساب به خطر بیوفتند. به این ترتیب اگر لازم باشد برای انجام معامله ای به گیرنده ثابت کنید که مقدار معینی XMR دارید، می توانید دارایی خود را به او نشان بدهید. و در عین حال مطمئن باشید که رمز ارز مونرو شما غیرقابل دسترس و در امنیت می باشد.

معایب رمز ارز مونرو چیست؟

 1. بدلیل غیرقابل ردگیری بودن تراکنش ها در بلاکچین مونرو خلافکاران به طور گسترده از این رمزارز برای انجام معاملات غیر قانونی استفاده می کنند. بطوریکه مونرو تبدیل به رمز ارز محبوب فعالان بازار دارک وب شده است. این مسئله باعث ایجاد بدبینی نسبت به بلاک چین مونرو شده است. 
 2. با وجود اینکه در بلاک چین مونرو تلاش بر این است که همه افراد شانس برابر برای استخراج XMR داشته باشند. ولی براساس اطلاعات منتشر شده تقریباً ۴۳% استخراج این رمز ارز توسط چند استخر کنترل می شود. 
 3. رمز ارز مونرو توسط بسیاری ازکیف پول های سخت افزاری پشتیبانی نمی شود. به همین دلیل محافظت از XMR  بصورت ایمن کمی سخت است.