لیست بهترین اندیکاتور های بازار های مالی

    اطلاعات :

  • مطلب شماره 48 از سایت بازار های مالی با هادی
  • این مطلب در تاریخ یکشنبه 11 ارديبهشت 1401 ارسال شده است
  • ناشر این مطلب هادی الهامی می باشد
  • تا کنون 515 بار از این مطلب بازدید شده است
  • اشتراک گذاری این مطلب در : تلگرام  , واتس آپ

توضیحات :

اصلی ترین دلیل پیدایش اندیکاتور ها کمک کردن به ما برای راحت تر تحلیل کردن چارت های قیمتی است .

اما بیش از هزاران اندیکاتور در دنیا ساخته شده و قابل استفاده هستن , اما هر کدام مزیت ها و معایب خود را دارند .  اما در بین هزاران اندیکاتور ساخته شده کدام اندیکاتور کامل تر بوده و بهتر است از آن استفاده کنیم ؟ در این مطلب قصد داریم تا کاربردی ترین اندیکاتور های بازار های مالی را به شما معرفی کنیم تا از این اندیکاتور ها برای بهتر شدن تحلیل های خود استفاده کنید !

با ما همراه باشید.

در این لیست بهترین اندیکاتور های بازار های مالی معرفی شده اند و شماره بندی ها بر اساس رتبه اندیکاتور نیست !

آموزش های ویدیویی تمام اندیکاتور ها به زودی ارسال میشوند

1 - مووینگ اورج - Moving Average
مووینگ اوریج یک اندیکاتور دنبال کننده روند است به این منظور که بر روی چارت تکنیکال سهم پیاده می‌شوند. همچنین به اندیکاتور مووینگ اوریج، اندیکاتور میانگین متحرک هم گفته می‌شود. دلیل این اسم‌گذاری این است که اندیکاتور مووینگ اوریج، میانگینی از قیمت بسته شدن کندل ها در بازه‌ی زمانی خاص می‌باشد
برای مثال اگر بازه زمانی را بر روی 10 قرار دهیم اندیکاتور مووینگ اورج قیمت بسته شدن 10 کندل اخیر را جمع کرده و بر 10 تقسیم میکند و به صورت یک خط کوچک ( - ) بر روی نمودار نمایش میدهد . از به هم پیوستن این خط های کوچک یک خط بلند تشکیل میشود که بر روی نمودار نمایش داده میشود !

2 - ایچی موکو - Ichimoku

این اندیکاتور اولین بار توسط یک روزنامه نگار ژاپنی به نام Goichi Hosoda درسال ۱۹۳۰  طراحی شده است  . در نگاه اول این اندیکاتور کمی پیچیده به نظر می رسد اماجزء اندیکاتورهای پرکاربرد و مفید محسوب می گردد و سیگنال هایی که از آن بدست می آید به خوبی تعریف شده است .  Ichimoku Kinko Hyo ترجمه شده one look equilibrium chart می باشد . مفهوم این جمله اگر بخواهیم بیان کنیم به این صورت است که تحلیلگران با نگاه کردن به نمودار می توانند روند را شناسایی کنند سپس به دنبال سیگنال های خرید و فروش باشند.

3 -  آر اس آی - Relative Strength Index (RSI)

اندیکاتور RSI که مخفف Relative Strength Index می باشد با روابط پیچیده ریاضی محاسبه می گردد . در تنظیمات RSI نیز عموما از تنظیم ١۴ روزه استفاده می شود. این اندیکاتور همواره بین دو سطح ٠ و ١٠٠ در حال نوسان می باشد.همانطور که گفته شد این اندیکاتور بین دو سطح ٠ و ١٠٠ در نوسان می باشد. در این بین، دو سطح کلیدی ٣٠ و ٧٠ را به ترتیب به عنوان سطوح اشباع فروش و اشباع خرید می نامند. به این معنی که هر گاه مقدار RSI از عدد ٣٠ کمتر شود به این معنی است که شاهد فروش های افراطی در بازار هستیم و لذا امکان کاهش فشار فروش و صعود قیمت وجود دارد. بر عکس، عبور RSI از سطح ٧٠ به سمت بالا به معنی انجام خریدهای افراطی در بازار می باشد که در نهایت این خریدها ممکن است هر لحظه به پایان رسیده و شاهد نزول قیمت باشیم.

4 - اتو فیب رتریسمنت و اتو فیب اکستنشن - Auto Fib Retracement And Auto Fib Extension

اندیکاتوری برای شما آماده شده است بنام Auto Fib Retracement  تابصورت اتومات برای شما خطوط فیبوناچی را روی چارت رسم کند . این سطح از فیبوناچی  به طور خودکار در تایم بازار  به روز می شود زیرا بیشترین و کمترین مقادیر جدید در میان کندلها انتخاب شده ظاهر می شود. می توانید مقادیر سطح را در تنظیمات اندیکاتور انتخاب کنید

5 - مکدی - Moving Average Convergence Divergence (MACD)

اندیکاتور MACD مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence  است . این عبارت به معنی همگرایی (Convergence) و واگرایی (Divergence)  میانگین متحرک است .  این اندیکاتور ابداع آقای جرالد بی اپل است . از این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال برای به دست آوردن قدرت ، جهت و شتاب در یک روند استفاده می شود .این اندیکاتور در اغلب موارد با استفاده از  قیمت پایانی محاسبه می شود . بر خلاف اندیکاتور های دیگر اندیکاتور  MACD  فرمول سختی برای محاسبه خود ندارد

6 - سی سی آی - Commodity Channel Index (CCI)


اندیکاتور cciکه مخفف کلمات” commodity channel index”  می باشد و از آن به عنوان شاخص کانال کالا یاد می شود، یک اندیکاتور از گروه اسیلاتور ها یا نوسان نما ها می باشد و در فرمول خود از قیمت روز و میانگین متحرک استفاده می کند و مانند اندیکاتورهای گروه اسیلاتور مثل اندیکاتور macd و اندیکاتور rsi یکی از ابزار های قدرتمندی است که تحلیلگران تکنیکالی بازار سرمایه از آن بهره می برند.

7 - استوکاستیک - Stochastic


نوسانگر تصادفی یا همان استوکاستیک در اواخر دهه ۱۹۵۰ توسط تحلیلگر معروف تکنیکال و ریاست دانشگاه واتسکا، دکتر لین طراحی شد . استوکاستیک در خانواده نوسانگرها یا اسیلاتورها می‌باشد ولی در دسته اندیکاتور های پیشرو قرار می‌گیرد. این اندیکاتور یکی از بهترینها در تشخیص انتهای روند می‌باشد و پیش از برگشت قدرتمند قیمت، سیگنال برگشتی را صادر می‌کند

8 - استوکاستیک آر اس آی - Stochastic RSI

استوکاستیک RSI اندیکاتور مورد استفاده در تحلیل های فنی است که مقدار آن بین 0 الی 0 (یا 0 الی 100 در نمودارهای مختلف) می‌باشد و با اعمال فرمول اسیلاتور استوکاستیک در مجموعه ای از شاخص های قدرت نسبی به دست می‌آید. استوکاستیک RSI در واقع ترکیبی از اندیکاتور های استوکاستیک (stochastic) و شاخص نسبی قدرت (یا همان RSI استاندارد) می باشد تا برای تشخیص قیمت مورد استفاده قرار گیرد. این اندیکاتور حساسیت بیشتری نسبت به شاخص نسبی قدرت دارد و همانند این شاخص فروش و خرید بیش از حد را مشخص می کند.

9 - اس آر چنل - SR Channel

بدون شک یکی از فوق العاده ترین اندیکاتور ها در زمینه رسم مناطق حمایت و مقاومت ، SR Channel نام دارد که با استفاده از ساختار منحصر به فردی که دارد به رسم مناطق حمایت و مقاومت همراه با به نمایش گذاشتن اطلاعاتی مفید درمورد این مناطق می پردازد ، این اندیکاتور مناطق حمایت و مقاومت را با چندین رنگ مختلف بر اساس تعداد برخورد قیمت به آن ها و سایر جوانب رسم می کند تا معامله گر به معامله ای آگاهانه نسبت به این مناطق بپردازد.

10 - ویلیامز ( R% ) - Williams ( %R )

اندیکاتور Williams % R توسط فردی به نام Larry Williams به وجود آمده است . بازه ای که در آن قرار دارد بین ۰ تا -۱۰۰ می باشد . این اندیکاتور از نظر کارایی شباهت زیادی به استوکاستیک دارد . تفاوت این دو اندیکاتور از نظر سطحی است که در آن نوسان می کنند .

11 - تریپل سوپر ترند ( Triple Supertrend )

تریپل سوپر ترند یکی از بهترین اندیکاتور های موجود در پلتفرم های تحلیلی میباشد.

به کمک این اندیکاتور شما میتوانید بهترین سیگنال های خرید و فروش را بگیرید و با آن ها ترید های پر سود داشته باشید.